Nieuwsflits

15 januari 2026

Wat gaat er gebeuren met Groenland?

Er is een conflict ontstaan tussen de Verenigde Staten, Denemarken en Groenland over de toekomst van Groenland. Groenland hoort bij het Deense koninkrijk, maar de Amerikaanse president Trump wil dat de VS meer controle krijgt over het eiland. Hij zegt dat Groenland belangrijk is voor de veiligheid van Amerika, vooral door de ligging en de dreiging van Rusland en China. Daarom was er een overleg in Washington tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Denemarken en Groenland en de Verenigde Staten. Tijdens dit gesprek bleek dat de landen het niet met elkaar eens zijn. De VS bleef bij haar standpunt en Denemarken en Groenland wilden geen grenzen overschrijden. De landen hebben afgesproken een werkgroep te vormen om verder te praten over samenwerking en veiligheid. Denemarken heeft ondertussen de militaire aanwezigheid rond Groenland vergroot met schepen, vliegtuigen en drones. Ook andere Europese landen helpen mee. Groenland en Denemarken zeggen dat ze willen samenwerken met de VS, maar dat Groenland geen bezit van Amerika wordt. Wat vinden jouw leerlingen van dit nieuws? Bespreek het met de korte werkvorm ‘Kruip in je rol'.

Kruip in je rol

Stap 1:
Laat het nieuwsbericht op het bord zien. Vraag de leerlingen of ze over het nieuws gehoord hebben en vat het bericht kort samen.

Stap 2:
Verdeel de klas in groepjes van 5 en deel de werkbladen ‘Kruip in je rol’ uit. Ieder groepslid neemt een andere rol op zich. Ze bespreken met elkaar de stelling: ‘De VS mag meer invloed krijgen op Groenland als dat nodig is voor de veiligheid.’

Stap 3:
Bespreek na:

- Kwam de rol die je speelde overeen met je echte mening? Waarom wel of niet?
- Waarom is Groenland belangrijk voor andere landen?
- Is er volgens jou een oplossing waar iedereen tevreden mee kan zijn? Zo ja, wat zou die oplossing dan zijn?