Nieuwsflits

23 april 2026

Mannen houden vaker geld over dan vrouwen, maar hebben ook vaker schulden

Deloitte, een organisatie op het gebied van financiële en zakelijke dienstverlening, deed onderzoek naar hoe Nederlanders met geld omgaan. Eerder werd het inkomensverschil tussen mannen en vrouwen kleiner, dat zet niet door. Bijna 80 procent van de mannen houdt elke maand een beetje tot veel geld over. Bij vrouwen blijft dat steken op 73 procent. Vrouwen gebruiken vaker dan mannen hun spaargeld aan einde van de maand hun boodschappen nog te kunnen doen. De verschillen zijn te verklaren doordat mannen gemiddeld meer geld verdienen dan vrouwen. Daarnaast pakken vrouwen vaker de onbetaalde zorgtaken op. Dit heeft ook gevolgen voor hun pensioen: mannen bouwen jaarlijks bijna twee keer zoveel pensioen op als vrouwen. Ondanks dat mannen het financieel makkelijker hebben, heeft 47 procent van de mannen schulden, tegenover 41 procent van de vrouwen. De verklaring? Mannen nemen gemiddeld meer risico’s. In het algemeen zijn vrouwen meer geneigd om te sparen. Vrouwen betalen dan weer wel meer achteraf, wat ook riskant kan zijn. Maar vrouwen zijn in het algemeen voorzichtiger, volgens een onderzoeker. Wat vinden jouw leerlingen van dit nieuws? Bespreek het met de korte werkvorm ‘Emojis'.

Emojis 

Stap 1:  
Laat het nieuwsbericht op het digibord zien. Vat het bericht kort samen. 

Stap 2:
Deel de werkbladen ‘Emojis’ uit. De leerlingen vullen in welke emoji het beste bij hun gevoel past wanneer ze dit nieuwsbericht horen. 

Stap 3:  
Bespreek na:  
- Welke emoji heb je gekozen en waarom? 
- Wat vind je ervan dat vrouwen vaker onbetaalde zorgtaken doen, zoals kinderen van school halen, koken en de was?
- Hoe zou je schulden kunnen voorkomen?
- Gebruik je wel eens Klarna of een andere manier van achteraf betalen. Hoe kijk je hiernaar?
- Herken je het bij jezelf of in je omgeving dat mannen meer risico nemen met geld en dat vrouwen voorzichtiger zijn en meer geneigd zijn tot sparen?